هفته دفاع مقدس گرامی باد

 دوران طلایی هشت سال دفاع مقدس ملت رشید و رزمندگان جان‌ برکف در برابر دشمنان میهن اسلامی را باید گنجی پایان‌ناپذیر و سرمایه‌ای همیشه ماندگار بدانیم که نقشی تاریخ ساز و بی‌بدیل در ایران اسلامی دارد 

 

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، اختلافات ایران و عراق شدت گرفت. بحرانی که در گذشته توسط دو ابر قدرت وقت مهار می‌شد، به بحرانی تبدیل شد که یک طرف آن کشور انقلابی ایران و طرف دیگر دو قطب جهانی قرار گرفته بودند. دنیای تقسیم شده به بلوک‏های شرق و غرب و منطق حاکم بر روابط و مناسبات نظام دوقطبی، هرگونه انقلابی با ماهیت دینی و اسلامی را خلاف منافع خود ارزیابی می‌کرد. در نتیجه، اجازه تولد قطب مستقلی را - که نطفه آن با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بسته شده بود - نمی‌داد. از سوی دیگر، اسرائیل و کشور‌های مرتجع عرب به دلیل عدم مشروعیت مردمی، از پیروزی انقلاب اسلامی احساس نگرانی کرده و از تأثیر آن در مسلمانان منطقه هراسان بودند.به عبارت دیگر، انگیزه آغازگران جنگ علیه ایران، ترکیبی از دو انگیزه منطقه‌ای و جهانی بود؛ جنگی که رژیم بعث عراق در آخرین روزهای شهریور ۱۳۵۹ به ایران تحمیل کرد و هشت سال به طول انجامید.

بر اساس آمار موجود پنج میلیون ایرانی در جنگ تحمیلی شرکت کردند که از این تعداد افزون بر ۲۲۰ هزار نفر به شهادت رسیدند. از میان شهدای جنگ تحمیلی، ۱۶ هزار نفر در جریان بمباران مناطق مسکونی به شهادت رسیدند و بقیه در جبهه های نبرد شهید شدند.              

 

در دوران دفاع مقدس ۸۵ هزار نیروی بسیجی و ۴۸ هزار ارتشی ، بیش از ۳۳ هزار دانش آموز و بیش از سه هزار و ۵۰۰ دانشجو به شهادت رسیدند.

 

در این دوران ۸۸ مسیحی، ۱۸ کلیمی و ۹ زرتشتی در دفاع از خاک میهن شهید شدند و ۲ هزار تبعه غیر ایرانی نیز با حضور در جبهه های نبرد در مقابل عراق به شهادت رسیدند.

 

این جنگ نا برابر با پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از سوی جمهوری‌اسلامی‌ایران در تاریخ 1367/4/27به پایان رسید.

 

در آغاز چهلمین سالگرد دوران دفاع مقدس؛ بار دیگر با گرامیداشت یاد و خاطره تمامی شهیدان راه حق و فضیلت و تجدید میثاقی ناگسستنی با اهداف و آرمان های والا و مقدس آنها، راه عزت ‌بخش و سعادت‌آفرین که همان ایمان، اخلاص، خدمت، ولایتمداری و مقاومت است را ادامه می‌دهیم.