معرفی مختصر شهر ندوشن

شهرندوشن با وسعت 686/1 هکتار ودر فاصله تقریبا 75 کیلومتری غربِ مرکز استان یزد، جزء شهرستان میبد و بین طول جغرافیایی 53،33،4 و عرض جغرافیایی51،1،32 قرار گرفته، ارتفاع آن نسبت به سطح دریا حداقل 1857 و حداکثر 2245 متر می باشد. از شمال به شهرستان اردکان ، از شمال شرق به شهرستان میبد، از جنوب به شهرستان ابرکوه ، از شرق به دهستان کذاب وشهرستان تفت واز غرب به استان فارس محدود می شود .
ندوشن طبق صورتجلسه17092/1/3/34/1483 مورخ 1377/10/14 هیئت وزیران در دولت هفتم از روستا به شهر ارتقاء پیدا کرد.

جمعیت ندوشن براساس  سرشماری نفوس و مسکن سال 1395با جمعیتی حدود 3000 نفر می باشد .

شهر ندوشن از سه طریق به مرکز استان راه دارد که فاصله آن تا مرکز استان از طریق شهرستانهای تفت ، میبد و اشکذر به ترتیب ۱20 ، ۱۰۵ و85 کیلومترمی باشد .

منطقه ندوشن شامل روستاهای صدرآباد ،هفتهر ، سورک ، علویه ونیوک است .

شهر ندوشن به لحاظ جغرافیایی بین شهرهای تفت ، یزد ، اشکذر ، میبد و مرداب گاو خونی قرار دارد . در واقع جلگه ایست پست که ارتفاع آن در شمال بیش از جنوب است .

ندوشن دارای آثار باستانی زیادی است، که می‌توان به منارجنبان، آبشار سفیده، سنگ نگاره‌های کوه سرخ، سنگ آب های آهکی و ... اشاره کرد.

دیگر آثار تاریخی شهر ندوشن شامل برج و باروهای اطراف شهر ،قلعه سفیده با قدمت افشاریه،خانه قلعه ایها ، خانه کلانتری ، خانه استاد حیدری‌ها با قدمت ایلخانی ، مسجدجامع با قدمت ۶۳۶ قمری ، مسجد آمنه گل با سنگ نوشته ۷۷۷ هجری قمری ، مقبره شیخ زین الدین علی خاموش (شیخ علی خاموش) که به دست مولانا سلطان حسین ندوشنی در عهد شاه عباسی بنا شده‌است ، امامزاده مامانیک ،معدن استخراج مس باستانی تپه آسنگلان با خشت‌های معماری هخامنشی، آسیابهای آبی، ده‌ها سنگ قبر با قدمت ۴۰۰ تا ۸۰۰ ساله ،منبر چوبی ،مسجد جامع با قدمت قرن ششم هجری و ده‌ها منزل مسکونی در بافت قدیم با قدمت ایلخانی تا پهلوی می باشد.

ندوشن داراي جاذبه هاي متعدد گردشگري و آثار تاريخي است كه نه تنها در طول ايام سال؛ بلكه در ايام تعطيل و عيد نوروز گردشگران را به سوي خود جذب مي كند؛ به طوريكه آنها از ديدن اين مناظر طبيعي و تاريخي شگفت زده مي شوند.
خوشبختانه طي سالهاي اخير با انجام زيرساخت هاي گردشگري از جمله مرمت بناهاي تاريخي و ساخت بومي گردي هاي متعدد، شاهد حضور گردشگران داخلي و خارجي هستيم.
بافت تاريخي بكر و دستخورده اين شهر داراي آثار و بناهاي تاريخي و ارزشمند است كه هر كدام در نوع خود زيبايي خاصي دارد و هنوز زندگي به خوبي در اين بافت در جريان است.
از ويژگي هاي اصلي اين بافت جريان آب تنها قنات ندوشن است كه از وسط شهر عبور مي كند و جلوه اي خاص به حيات و بافت آن مي بخشد.
آثار و ابنيه هاي ارزشمند موجود اعم از برج و باروها، قلعه، منارجنبان ، مساجد و تكايا و دربندها، خانه هاي قديمي، بادگير ها، حمام هاي قديمي، حسينيه ها و آب انبارها و صد ها اثر ديگر از سرمايه هاي ميراث فرهنگي و ميراث به جاي مانده از گذشتگان و پيشينيان است.
اين شهر و بافت تاريخي آن در گذشته همچون ارگي زيبا حصاري در اطراف خود داشته و از طريق دروازه هاي متعدد شامل 12 دروازه امكان ورود به آن وجود داشته است و هنوز اين دروازه ها استوار و محكم خاطرات روزگاران قديم در خود دارند.
قديمي هاي شهر مي گويند در گذشته هر شب تمامي دروازه هاي شهر را مي بستند و مردم بر بالاي آن نگهاني مي داند تا شهر از دزدان در امان باشد و مردم با آسودگي خيال استراحت كنند.
چشمه سارها، سنگ آب ها، آبشارهاي از جمله مناظر زيباي طبيعي و جذاب ندوشن است كه همه ساله شاهد حضور گردشگران زيادي از اقصي نقاط ايران و استان يزد است.
از شهر كه بگذريم ندوشن داراي روستاهاي زيبا و خوش آب همچون صدرآباد، حسن آباد، خوش آب، سورك، هفتهر ، نيوك و علویه دارد كه هر كدام داراي آثار و جاذبه هاي تاريخي و گردشگري زيبا و بي نظير است.
يكي زير ساخت هاي لازم براي توسعه و رونق گردشگري و از نيازهاي اساسي اين بخش احداث جاده نيمه تمام ندوشن – ورزنه است كه در صورت تكميل آن تحول عظيمي را در گردشگري منطقه ايجاد خواهد كرد.
اين جاده مي تواند مسير ارتباطي جديدي را به استان اصفهان بگشايد و علاوه بر اينكه براي استان يزد و شهرستان ميبد حائز اهميت است زمينه اشتغال در بخش ندوشن را نيز فراهم خواهد آورد .
با احداث اين راه ضمن اينكه بيش از ۷۰ كيلومتر مسير استان هاي يزد و اصفهان كوتاه مي شود ، ندوشن و مناطق در حاشيه جاده نيز از بن بست خارج مي شود و باتلاق بين المللي گاوخوني، قلعه خرگوشي و بافت تاريخي ندوشن به عنوان آثار طبيعي و گردشگري رونق بيشتري مي گيرد .
همچنين با احداث آن، جاده ابريشم از طريق يزد – نيوك – علويه – ندوشن – مرزعه علي شفيع – قلعه خرگوشي – تالاب گاوخوني – ورزنه – اصفهان نيز احياء مي شود.
اين محور به دليل قرار گرفتن تالاب بين المللي گاو خوني از اهميت بسزا و استراتژيكي برخوردار است و مي توانند زيبايي هاي اين تالاب را به گردشگران و مسافران هديه دهد.