معرفی مختصر

 

معرفی مختصر ندوشن

ندوشن با وسعت ۳۹۹۵ کیلومتر مربع ودر فاصله تقریبا ۱۱۵ کیلومتری شمال غربِ مرکز استان یزد، جزء شهرستان میبد و بین طول جغرافیایی۳۳َ،۵۳ و عرض جغرافیایی۲َ ،۳۲ قرار گرفته، ارتفاع آن نسبت به سطح دریا ۱۹۴۳ متر می باشد. از شمال به شهرستان اردکان ، از شمال شرق به شهرستان میبد، از جنوب به شهرستان ابرکوه ، از شرق به دهستان کذاب وشهرستان تفت واز غرب به استان فارس محدود می شود .

جمعیت ندوشن براساس  سرشماری نفوس و مسکن سال 1395با جمعیتی حدود 3000 نفر می باشد .

مساحت ندوشن حدود ۱۰ هزار کیلومتر است. ندوشن از سه طریق به مرکز استان راه دارد که فاصله آن تا مرکز استان از طریق شهرستانهای تفت ، میبد و اشکذر به ترتیب ۱۱۸ ، ۱۰۵ و۸۰ کیلومترمی باشد .

منطقه ندوشن شامل روستاهای صدرآباد ،هفتهر ، سورک ، علویه ونیوک است .

شهر ندوشن به لحاظ جغرافیایی بین شهرهای تفت ، یزد ، اشکذر ، میبد و مرداب گاو خونی قرار دارد . در واقع جلگه ایست پست که ارتفاع آن در شمال بیش از جنوب است .

ندوشن دارای آثار باستانی زیادی است، که می‌توان به منارجنبان، آبشار سفیده، سنگ نگاره‌های کوه سرخ، آب‌انبار ندوشن اشاره کرد.

دیگر آثار تاریخی شهر ندوشن شامل برج و باروهای اطراف شهر ،قلعه سفیده با قدمت افشاریه،خانه قلعه ایها ، خانه کلانتری ، خانه استاد حیدری‌ها با قدمت ایلخانی ، مسجدجامع با قدمت ۶۳۶ قمری ، مسجد آمنه گل با سنگ نوشته ۷۷۷ هجری قمری ، مقبره شیخ زین الدین علی خاموش (شیخ علی خاموش) که به دست مولانا سلطان حسین ندوشنی در عهد شاه عباسی بنا شده‌است ، امامزاده مامانیک ،معدن استخراج مس باستانی تپه آسنگلان با خشت‌های معماری هخامنشی، آسیابهای آبی، ده‌ها سنگ قبر با قدمت ۴۰۰ تا ۸۰۰ ساله ،منبر چوبی ،مسجد جامع با قدمت قرن ششم هجری و ده‌ها منزل مسکونی در بافت قدیم با قدمت ایلخانی تا پهلوی می باشد.